Održana je druga zajednička sjednica Upravnog i Izvršnog odbora Upravljačke komisije Plana upravljanja svjetskim dobrom UNESCO-a „STARIM GRADOM DUBROVNIKOM“.
Sjednicu je vodila predsjednica Upravnog odbora, ministrica kulture i medija Republike Hrvatske Nina Obuljen Koržinek. Ministrica Obuljen Koržinek uvodno je ocijenila kako je dubrovački Plan upravljanja, osim što je prvi u Hrvatskoj, pozitivan primjer drugim gradovima i sredinama u donošenju i provođenju ovakvih strateških dokumenata. Uvažavajući ambicioznost prvog Plana, potrebno je imati svijest o raspoloživim kapacitetima i mogućnostima i biti konzistentni u provođenju Plana.
Ravnateljica Zavoda za obnovu Dubrovnika, ujedno predsjednica Izvršnog odbora Upravljačke komisije Mihaela Skurić izvijestila je članove Upravljačke komisije o radu Izvršnog odbora u 2023. godini te je predstavila financijski plan za realizaciju aktivnosti u 2024. godini.
Između velikog broja aktivnosti svih dionika čije provođenje je započelo tijekom 2023., a koje čine okosnicu plana za 2024. godinu, za istaknuti je:
- Sklapanje ugovora o znanstveno stručnoj suradnji između Sveučilišta u Dubrovniku, Grada Dubrovnika, Turističke zajednice Dubrovnik i Lučke uprava, koji će rezultirati nizom strateških dokumenata u svrhu razvoja i poboljšanja kvalitete upravljanja turizmom.
- izrada Plana nosivog kapaciteta za područje svjetskog dobra, koju izrađuje Sveučilište u Dubrovniku.
- Demografska revitalizacija povijesne jezgre – Grad Dubrovnik je putem Zavoda za obnovu započeo obnovu vlastitog stambenog fonda, a također je kupio i dva nova stana unutar gradskih zidina, što se planira i u sljedećim godinama. Grad Dubrovnik je objavio javni natječaj za davanje u najam stanova na području povijesne jezgre obiteljima s više djece. Putem natječaja u 2024. godini planirano je stambeno zbrinuti prvih šest obitelji;
- Izrada programa potpore stanovnicima povijesne jezgre za obnovu stolarije, koji će se provoditi tijekom 2024.
- uspostava digitalne platforme „Vox Populi“, putem koje je uspješno proveden prvi ciklus participiranog budžetiranja;
- Realizacija ulaganja u zelenu infrastrukturu kroz ITU mehanizam. Urediti će se park Gradac, rekonstruirati park Pile i zelene zone ispod platane na Brsaljama;
- Ministarstvo kulture i medija započelo je s izradom konzervatorsko-krajobrazne podloge za svjetsko dobro koja će biti temeljni dokument za daljnju prostorno plansku dokumentaciju.
- Grad Dubrovnik je započeo realizaciju Park & Ride sustava na Pobrežju, koji će utjecati na smanjenje gužvi i prometno rasterećenje kontaktne zone povijesne jezgre.
- Također je započeo s programom kojim će se regulirati uvjeti za ulaz, prometovanje i izlaz iz zone oko zaštićene kulturno-povijesne cjeline i kontaktne zone Grada Dubrovnika;
- Zavod za obnovu je nastavio s provođenjem aseizmičke sanacije blokova u sklopu svoje redovne djelatnosti, te pokrenuo projekte uređenja Poljane Ruđera Boškovića, arheološke zone Pustijerna, sanaciju pločnika na Poljani Paska Miličevića
- Izrada Stategije izgradnje kapaciteta dionika i Plana pripravnosti i upravljanja rizicima za svjetsko dobro.
- Radovi na kanalizacijskom sustavu u povijesnoj jezgri
- Zavod za prostorno uređenje DNŽ je dobio sredstva za rad na stručno analitičkim poslovima kao pripremu za izradu UPU-a za prostor svjetskog dobra te je preuzeo inicijativu da izradi podlogu za izradu UPU-a, kako bi se skratilo vrijeme ukupne izrade i donošenja UPU-a
- Najavljena je Skupština Hrvatske udruge povijesnih gradova, prilikom koje će Ministarstvo kulture i medija u suradnji s Gradom Dubrovnikom organizirati okrugli stol na temu Plana upravljanja.
- Ministarstvo kulture i medija radi na razvoju protokola za provedbu procjene utjecaja na kulturno dobro.
- Ministarstvo kulture i medija, Ministarstvo graditeljstva i Grad Dubrovnik su započeli procese usklađivanja zakonodavnog okvira za očuvanje svjetskog dobra (Zakon o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara, Zakon o obnovi spomeničke cjeline Dubrovnika i drugih nepokretnih kulturnih dobara u okolici Dubrovnika…)