Donacije
Najprije smo u suradnji s UNESCO-om i Zavodom za zaštitu prirodne i kulturne baštine Dubrovnika pristupili izradi dokumenta "Dubrovnik 1991-1992" pod radnim nazivom "Plan akcije". Dokument je objavljen u Parizu, u veljači 1993. godine, na engleskom i francuskom jeziku. Namijenjen je mogućim sponzorima.
Putem Zavoda za obnovu Dubrovnika prikupljene su donacije za pojedine projekte obnove.
UNESCO je pružio financijsku i stručnu pomoć.
Osnovano je nekoliko organizacija u svijetu koje su sustavno prikupljale sredstva za obnovu spomeničke baštine Dubrovnika kao:
- Künstler helfen Dubrovnik, Düsseldorfer helfen Dubrovnik, Njemacka.
- The International Trust for Croatian Monuments, Velika Britanija
- The Rebuild Dubrovnik Fund, S.A.D.,
Akciji su se odazvale i neke već postojeće organizacije kao: - American Express Foundation, S.A.D.
- Associazione Mecenate 90
- Grand Circle Foundation, S.A.D.
- Hamburgiche Landesbank, Njemacka
- PKZ, Poljska
- Rotary Klub Klagenfurt, Austrija,
Pojedinci kao pijanist Ivo Pogorelić, Katija Jović iz Milana, gradonačelnik Ruiel-Malmaisona Jacques Baumel, talijanski veleposlanik Salvatore Cilento i brojni drugi koji su svoje priloge davali najčešce gore navedenih organizacija i putem Društva prijatelja dubrovačke starine, kao i domaće organizacije koje su uspješno posredovale ili i same pružale izravnu pomoć: Atlantska plovidba Dubrovnik, Atlas Dubrovnik, GP Dubrovnik, Privredna banka Zagreb, Rez Zagreb, Tondach Bedekovcina, Vijadukt Zagreb i druge.
Spisak donatora nije potpun jer nemamo podatke o donacijama koje su ostvarene bez posredovanja Zavoda za obnovu Dubrovnika.
Prema nama dostupnim podacima, procjenjujemo da je omjer donacija u odnosu na ukupno utrošena sredstva iznosio 15% u poslijeratnim godinama. Od 1997. godine udio donacija je smanjen na minimum.